Лінзи: класифікація, типи та призначення

У сучасній оптиці існує безліч типів лінз, що призначаються для корекції і захисту органів зору. Для того, щоб підібрати найбільш підходящий варіант, варто розрізняти різновиди та їх характеристики, а також проконсультуватися у фахівця перед остаточним вибором.

Все різноманіття лінз можна класифікувати:

-за матеріалом;
-по дизайну;
-за індексом (коефіцієнтом) заломлення;
-по світопропусканню;
-за призначенням;
-по виду покриття.

Типи лінз за матеріалом

Якщо раніше неможливо було уявити собі лінзи не зі скла, то зараз існує широке розмаїття матеріалів, а технології виготовлення вдосконалюються з кожним роком.

Лінзи зі скла (мінеральні)

Скло – один з найперших матеріалів, які стали застосовувати для створення лінз. Як правило, скляні лінзи створюють зі спеціальних марок мінерального скла. Їх основна перевага – високі оптичні характеристики і підвищена стійкість до подряпин, а недолік полягає в меншій, ніж у пластикових лінз, міцності і більшій вазі. Саме тому мінеральні лінзи не рекомендовані дітям і спортсменам. Скляні лінзи багато в чому програють пластиковим, але для людей з великим мінусом вони все ж вважаються більш оптимальним варіантом, оскільки індекс заломлення у них вище і при однакових діоптріях скляні лінзи будуть тонше, ніж аналогічні з пластика, і більш тонку оправу до них простіше підібрати.

Лінзи з пластику (полімерні)

Лінзи з пластику (полімерні) Пластик став першим після скла альтернативним матеріалом для створення лінз і дуже швидко завоював популярність в світі оптики. Основні переваги пластикових лінз, для створення яких використовуються різні сучасні полімерні матеріали, – надійність, висока міцність і максимальна безпека для користувачів. Крім того, вони можуть бути виготовлені у вигляді будь-якої геометричної форми, що робить їх сумісними з будь оправою. Пластик вдвічі легший скла, і, відповідно, пластикові лінзи легше мінеральних, що також є їх вагомою перевагою.

Типи лінз по дизайну

Сучасні технології дозволяють розробляти лінзи самої різної геометричної форми, видозмінюючи їх поверхні і створюючи нові варіації дизайну. Точно як різні матеріали, різні форми роблять помітний вплив на товщину, легкість і естетичний вигляд лінз. Тому цей нюанс також важливо враховувати.

Сферичні лінзи

Сферичні лінзи – один з найбільш популярних дизайнів, який підходить практично для будь-якого випадку. Вся поверхня таких лінз володіє однаковим радіусом кривизни. Розрізняють два їх види: двоопуклі, що призначаються для корекції далекозорості, і двоввігнуті – для корекції короткозорості. Мінус лінз цього найбільш простого дизайну в їх естетичної привабливості.

Асферичні лінзи

Асферичні лінзи називаються ті, у яких одна або обидві поверхні мають несферичною формою. Така специфічна геометрія забезпечує менше оптичне викривлення предметів при їх розгляданні, яке спостерігається при використанні сферичних лінз. Плоска поверхня краще відображає падаюче на неї світло, що забезпечує мінімальну аберацію і високу якість зображень. Завдяки такій формі, ці лінзи виглядають естетично привабливо і максимально природно, виключаючи візуальний ефект зменшення або збільшення очей, який нерідко спостерігається при носінні сферичних лінз. Асферичні лінзи більш тонкі і легкі, тому значно зручніше, і навіть тривалі навантаження в них сприймаються набагато легше, ніж в сферичних. Найбільше вони підходять при високому ступені короткозорості і далекозорості.

Бі-асферичні лінзи

Бі-асферичні лінзи, володіють двома асферическими поверхнями, які розташовуються по зовнішню і внутрішню сторону лінзи. Така специфічна конструкція забезпечує максимально широкий простір для огляду і отримання чіткого зображення навколишніх предметів. Ще одна перевага таких лінз – більше потоншення. Вони тонше асферических лінз на 5-10%. Це найбільш підходящий варіант при астигматизмі і високих діоптріях, коли потрібні більш витончені полегшені лінзи.

Біфокальні та прогресивні лінзи

Біфокальні лінзи призначаються для людей у ​​віці, які стикаються з проблемою вікової далекозорості і яким необхідно коригування зору на різних відстанях. Володіють трьома фокусами прогресивні лінзи рятують від ряду труднощів, пов’язаних з баченням предметів на різній відстані. Якщо раніше доводилося використовувати одні окуляри для читання, а інші – для розгляду на відстані, що було дуже незручно, то біфокальні лінзи, що володіють двома фокусами, поєднали ці функції. При цьому недоліком залишилося бачення на середній відстані, і саме від нього вдалося позбутися з прогресивними лінзами, які дозволяють комфортно спостерігати предмети на будь-якому видаленні.

Щоб одні й ті ж лінзи могли дозволяти добре розрізняти предмети, як на ближній, так і на далекій відстані, необхідно поєднання в них різних діоптрій, тобто наявність ділянок з різним коефіцієнтом заломлення. Тому у верхній частині прогресивної лінзи розташовується зона для далекого зору, що дозволяє бачити предмети на відстані при природному положенні голови, а в нижній частині – зона для спостереження поблизу розташованих об’єктів. На відміну від біфокальних лінз у них немає різкого розмиття предметів при переході з одного положення в інше.

У можливості з такими лінзами користуватися одними окулярами на всі випадки – головна їхня перевага. Плюс ще й в тому, що з боку прогресивні лінзи фактично нічим не відрізняються від звичайних і не видають вік, як у випадку з біфокальними. Основний їх мінус – тривала адаптація при носінні. Не рекомендуються окуляри з такими лінзами людям, у яких спостерігається істотна різниця в діоптріях для правого і лівого ока, при косоокості та катаракті.

Внутрішня прогресія

Лінзи з внутрішньої прогресією мають ряд переваг в порівнянні зі звичайними лінзами:

-збільшують простір для огляду на 30% в порівнянні зі звичайними, що забезпечує особливо чітке зорове сприйняття інформації;

-утворюють короткий і сверхкороткий коридори (від 11 до 15 мм);

-мають естетичний дизайн;

-відрізняються швидкою адаптацією і комфортом при носінні.

Офісні лінзи

Вони застосовуються для корекції вікової далекозорості, але при цьому забезпечують нормальне спостереження предметів на близьких і середніх відстанях. Офісні лінзи ідеально підходять для зниження навантажень на зір при роботі за комп’ютером, вивченні документів і тривалому читанні, дозволяючи зберігати природне положення голови при цьому, і майже не мають протипоказань, за винятком того, що зовсім не підходить під час керування автомобілем. Завдяки різноманіттю форм офісні лінзи підходять фактично під будь-яку оправу. Вони майже нічим не відрізняються від звичайних, тому ніяк не видають справжній вік їх користувачів і майже не вимагають адаптації до них.

Типи лінз за коефіцієнтом (індексу) заломлення

Визначившись з дизайном, варто перейти до вибору типу лінз, найбільш оптимального для вашого випадку за коефіцієнтом заломлення. У пластикових лінз він варіюється в межах 1,5-1,74. Чим вище цей показник, тим тонше і легше, але при цьому міцніше і, як результат, дорожче лінза.

Індекс заломлення

Чим сильніше лінзи заломлюють світло, тим вище цей показник. Ефективна переломлюються здатність таких лінз забезпечує їх тонкість, а за рахунок меншого використання матеріалу вони виходять і легкими. В силу цього стандартні лінзи зазвичай важче, ніж їх високоіндексні аналоги. Високоіндексні лінзи, як правило, мають асферичний дизайн, що забезпечує їх максимальну ефективність. Вони відображають на 50% більше світла, ніж звичайні традиційні лінзи. Орієнтуючись на індекс заломлення, також варто враховувати індивідуальні показники і матеріал оправи для окулярів. Товсті лінзи менш помітні в пластиковій оправі, тому для такого випадку оптимальний невисокий коефіцієнт заломлення.

Розрізняють такі види лінз за індексом:

-1,49 – 1,5 – стандартні лінзи, які підходять при малій діоптрії;
-1,5 – високоякісні лінзи, в 2 рази легше стандартних мінеральних, підходять практичним всім, хто цінує економію, і ідеальні для будь-якої оправи;
-1,56 – на 30% легше стандартних лінз, надійно захищають від УФ-променів, підходять для будь-яких оправ;
-1,61 – набагато тонше і міцніше стандартних лінз, мають високі оптичні характеристики, підходять під будь-яку оправу;
-1,67 – тонше на 40% і в 6 разів міцніше стандартних лінз, найкраще підходять для безободкових оправ;
-1,74 – найбільш плоскі ультратонкі; призначаються для корекції зору при сильній діоптрії;
бажано використовувати для ободкових оправ.

У занадто тонких лінз є лише одна біда – низький коефіцієнт дисперсії (число Аббе), що викликає сильні колірні спотворення. Цей показник також важливо враховувати. Пов’язані вони з тим, що при проходженні потоку світла через лінзу відбувається його розкладання на складові (оптичний ефект, що пояснює виникнення веселки), в результаті чого по краях лінзи можуть виникати кольорові спотворення. Чим нижче число Аббе, що характеризує це явище, тим більший дискомфорт (спостереження сильних райдужних плям навколо об’єктів) буде виникати у людей, що носять окуляри з такими лінзами. Найбільш високий цей показник у скла (59) і полімеру CR-39 (58).

Типи лінз по світопропусканню

Прозорі лінзи

Прозорими називаються найпростіші, які вважаються найбільш стильними та досить практичними. Вони не захищають від сонця на всі 100%, але досить добре поєднуються з будь-яким одягом. Більшість лінз для окулярів виготовляються саме прозорими, тому серед цього типу зустрічається найбільш широкий асортимент по іншим параметрам (дизайну, індексам заломлення і дисперсії і т.д.).

Тоновані лінзи

Тонованими називаються лінзи, пофарбовані в певний колір. Інтенсивність тонування може бути різною в залежності від призначення лінз. Градієнтні лінзи – різновид таких лінз з затемненій більшою мірою верхньою частиною. Ще один підвид тонованих лінз – різнокольорові, у яких одне забарвлення плавно переходить в інше. Як правило, до таких лінз відносяться сонцезахисні, також призначаються і для корекції зору. Тоновані лінзи застосовують в медичних випадках при світлобоязні, а в практичних цілях – при водінні і заняттях спортом.

Фотохромні  лінзи

Фотохромні лінзи або хамелеони мають можливість пристосування під умови освітлення, відмінно захищаючи очі від несприятливого впливу сонячних променів. При наявності ультрафіолету їх структура видозмінюється, і вони затемнюются, набуваючи сірий або коричневий відтінок, а з переходом з вулиці в приміщення повертаються в свій стандартний стан. Головна перевага – в зниженні навантаження на очі при зміні рівня освітленості і захисту від ультрафіолетового випромінювання. Такі лінзи добре поєднуються з більшістю видів оправ. Но не підходять для водіїв, оскільки в салон авто сонячні промені не потрапляють, і лінзи, стаючи прозорими, не захищають від сонця.

Поляризаційні лінзи

Поляризаційні лінзи влаштовані таким чином, що не пропускають світло з горизонтальною поляризацією і сприяють збільшенню зорового комфорту і чіткості сприйняття предметів на тлі сліпучих відблисків, що виникають при відображаючих поверхнях (наприклад, на воді, на дорозі або в засніжених горах). Переваги поляризаційних лінз – усунення ріжучих відблисків, досягнення комфорту при яскравому освітленні, збереження чіткості зображення і його колірного сприйняття, а також надійний захист від ультрафіолету. Є ідеальним варіантом для водіїв, рибалок, які займаються на свіжому повітрі спортсменів, а також актуальні для тих, хто страждає підвищеною чутливістю або ж переніс операції на очах.

Типи лінз за призначенням

Комп’ютерні лінзи

Комп’ютерні лінзи є різновидом офісних, а їх основне завдання – зниження стомлюваності і зменшення ризиків погіршення зору при тривалій роботі за монітором. Спеціально для тих, хто пов’язаний з такою діяльністю, розроблені моделі Office Green і Office Brown, що володіють відповідним забарвленням, що підвищує якість сприйняття інформації з монітора і при цьому знижує рівень навантаження на очі. Спеціальне покриття у таких лінз забезпечує підвищення чіткості зображення, усуваючи відблиски і вторинні відображення від екрана.

Сонцезахисні лінзи

Сонцезахисні лінзи – по суті ті ж прозорі лінзи, властивості яких змінені так, що дозволяють захищати очі від надто яскравого світла. Вони покращують сприйняття зображень в зв’язку зі здатністю оптимізувати рівень світопоглинання і захищають очі від інтенсивного впливу УФ-променів. Але, на відміну від поляризаційних лінз, сонцезахисні не усувають відблиски від різних поверхонь. Для них також нерідко застосовують дзеркальне покриття, здатне захистити від інфрачервоного випромінювання. Сонцезахисні поляризаційні лінзи підходять і для щоденного носіння, і для занять спортом на відкритому повітрі.
Існують 3 найбільш поширених варіанти сонцезахисних лінз – коричневі, сірі і зелені. У більшості випадків колір сонцезахисних лінз вибирається з естетичних міркувань, але все ж варто враховувати, що він також впливає і на характеристики світлопропускання. Наприклад, сірий колір дозволяє поглинати всі хвилі видимого світла, що забезпечує найбільш природну контрастність і колірне зображення предметів, а коричневий і зелений – знімають напругу на очі. Також варто пам’ятати, що інтенсивно забарвлені лінзи погіршують чіткість зображення, оскільки пропускають мало світла.

Спортивні лінзи

Спортивні лінзи підходять не тільки спортсменам, але навіть любителям, які у вихідні збираються пограти в гольф або ж здійснити прогулянку на велосипеді. Не менш важливою характеристикою спортивних лінз є їх здатність захищати очі від яскравого сонячного світла і сонячних відблисків. Саме тому особливою популярністю серед спортсменів користуються поляризаційні лінзи.

Поліпшення гостроти зору впливає на отримання успішних результатів в спорті. Спортивні лінзи розширюють поле зору і, як результат, сприяють поліпшенню орієнтації в просторі, що особливо важливо для ігрових видів спорту (баскетбол, футбол і т.п.). Бажано підбирати спортивні лінзи, орієнтуючись на те, скільки часу ви будете приділяти спорту, а також, де саме ви будете займатися. При швидкому русі очей або переміщенні самого спортсмена (наприклад, в кінному спорті) важливо підібрати потовщені спортивні лінзи, найбільш стійкі до дегідратації. При заняттях в умовах підвищеної температури і низької вологості бажано вибирати лінзи з високою киснепроникністю. Лінзи більшого діаметра вбережуть від попадання пилу. Сучасні спортивні лінзи дозволяють вести більш активний спосіб життя і здатні давати чітке зображення без спотворень в будь-який оправі.

Типи лінз по виду покриття

В даному випадку варто розглядати виключно полімерні лінзи, оскільки скляні, як правило, покривають лише покриттям антивідблиску. Для полімерних лінз можна ж виділити наступні найбільш поширені типи покриття.

Зміцнюючі

На поверхню наноситься спеціальна плівка, яка перешкоджає появі подряпин і збільшує термін експлуатації полімерних лінз.

Просвітлюючі або противідблискуючі

На поверхню наноситься серія (до 10-ти) освітлюючих плівок, які забезпечують зменшення кількість відбиваного від лінз світла, а, отже, зменшують відблиски і покращують якість зображень.

Антистатичні

Захисна плівка перешкоджає накопиченню статичного заряду на поверхні лінз, що зменшує частоту їх забруднення через притягує і накопичуються частинок пилу.

Гідрофобні

Забезпечують більш гладку поверхню лінз, що позбавляє від накопичення вологи і зменшує кількість накопичення на них бруду.

Металізовані
 Нейтралізують вплив електромагнітного випромінювання.
В цілому, будь-яке покриття забезпечує збільшення терміну експлуатації в порівнянні з лінзами без нього.

Прокоментуйте статтю

Ваша електронна адреса не буде опублікована. Обов'язкові поля позначені *