У зв’язку з погіршенням екологічної ситуації, зміною харчового раціону населення та підвищенням кількості стресових ситуацій все більшого розповсюдження здобуває цукровий діабет. На жаль, це невиліковне захворювання вражає абсолютно всі без винятку органи та системи людського тіла. Не в останню чергу відбувається і специфічне пошкодження очей. Щороку окулісти виявляють первинно все більше і більше хворих з цією патологією. Зі сторони очей можливе різноманітне ураження структур ока: діабетична катаракта, діабетична глаукома, діабетична ретинопатія. Та все ж таки найчастіше до повної інвалідизації призводить діабетичне ураження сітківки – ретинопатія.
Точкою відліку в розвитку діабетичної ретинопатії є недостатність інсуліну, що запускає каскад незворотних біохімічних реакцій в організмі. Результатом є порушення проникності судинної стінки, що призводить до міжклітинного набряку тканин сітківки зі значним погіршенням зорових функцій. У процесі наростання симптоматики починаються «мікроінфаркти» окремих зон на очному дні. Намагаючись поборотися з даними змінами, на вражених ділянках організм починає вирощувати нові судини, які є дуже крихкими. Саме нові судини з часом призводять до точкових або численних крововиливів. Вилита кров не розсмоктується повністю навіть під дією медичних препаратів, саме залишки крові призводять до переродження тканин ока, рубцювання, розривів сітківки та відшарувань. Такі зміни закінчуються сліпотою.
Цукровий діабет – невиліковне захворювання, медицина може лише тимчасово призупинити його. Лікар та пацієнт ведуть гру, де призом є час відносного благополуччя.
При враженні очей ми умовно розрізняємо три часових та клінічних межі. На початку діабету проходить незначна зміна судин очного дна. Ця стадія називається діабетичною ангіопатією та потребує не специфічного лікування, а лише систематичного спостереження.
За стадією ангіопатії настає стадія препроліферативної діабетичної ретинопатії, при якій запускаються незворотні зміни на сітківці. При огляді очного дна їх може виявити лікар-офтальмолог. У більшості пацієнтів на цій стадії відмічається незначне погіршення зору, специфічні або виражені скарги відсутні. На жаль, часто саме в цей час пацієнт не оцінює перебіг свого захворювання адекватно. Але саме на стадії препроліферативних змін можливе ефективне лікування, якого нерідко уникають хворі.
Нову еру в лікуванні діабетичної ретинопатії відкрила своєчасна та адекватна лазеркоагуляція сітківки. Було доведено, що вчасно виконана лазеркоагуляція сітківки знижує ризик розвитку діабетичної ретинопатії на 50%. Необхідно пам’ятати, що у більшості випадків коагуляція сітківки не покращує зір, а стабілізує його і попереджає подальший розвиток ретинопатії.
Золотим стандартом у світі є проведення профілактичної лазеркоагуляції сітківки (див. «Наші послуги») та систематичне введення вітамінних і судинних препаратів (метод ін’єкцій під око, внутрішньом’язеве введення та таблетований прийом). Завдання лікаря полягає в тому, щоб сумісно з хворим якомога довше протримати ці зміни без переходу їх в наступну стадію враження.
Остання стадія враження очей при діабеті – проліферативна діабетична ретинопатія. У цей час на очному дні розвивається величезна кількість нових крихких судин, запальний набряк та численні крововиливи. Настає рубцювання тканин ока та відшарування сітківки – сліпота. Шанси повернути зір на цьому етапі захворювання є мінімальними. Однак, вони існують.
Для зупинки росту крихких судин ендовітреально (див. «Наші послуги») вводять антипроліферативні фактори – препарати, які «чистять» сітківку. За певними показами можливе проведення вітреоретинальної хірургії з повним видаленням рубцьованих тканин ока. На жаль, гарантійні зобов’язання лікарів на цьому етапі є також мінімальними.
Пам’ятайте, що найбільш фізіологічним методом лікування є дієта!