Далекозорість – це оптична вада зору, при якій погіршується чіткість зображення предметів, що знаходяться зблизька (20–30 см від очей). Далекозорість часто супроводжується скаргами на швидку втому очей та головні болі. При високих ступенях людина має нечіткий зір як зблизька, так і вдалину. Око виконує функцію високоточного «фотоапарата з багатофокусними лінзами». При погляді на будь-який предмет від його поверхні відбиваються промені штучного або природного освітлення, вони проходять передній відділ ока, заломлюються системою очних лінз, через зіницю проникають всередину та фокусуються в одну точку на задньому полюсі очного яблука, вистеленому нервовою оболонкою – сітківкою. Завдяки чіткому фокусуванню людина отримує чітке зображення.
При далекозорості форма очного яблука вкорочена. Світлові хвилі, що проходять в око, фокусуються в уявній точці за межею заднього полюсу, не потрапляючи на сітківку, саме тому зображення сприймається нечітко.
Розрізняють також періоди фізіологічної далекозорості:
- У віці від 1 до 4 років. Приблизно у віці 4 років будова ока стає співрозмірною, і гіперметропія зникає, встановлюється нормальний зір.
- Вікова далекозорість (пресбіопія). Вікова далекозорість не є захворюванням, це фізіологічні зміни кришталика людини. З часом він ущільнюється та не виконує функцію фокусної лінзи, внаслідок чого з’являється потреба в плюсових окулярах для дрібних деталей на близькій відстані.
Далекозорість вище від вікової норми в дитячому віці підлягає обов’язковій корекції окулярами, оскільки при відсутності лікування можливий розвиток косоокості та амбліопії («лінивого ока»).
У віці 20–40 років людина може не помічати невелику далекозорість. Внаслідок гарної роботи м’язового апарату ока та пристосувальних механізмів оптична вада не викликає скарг. У цієї групи пацієнтів раніше розвивається вікова пресбіопія.
Ступені далекозорості:
- слабкий ступінь – гіперметропія до + 2,0 діоптрій;
- середній ступінь – гіперметропія до + 4,0 діоптрій;
- високий ступінь – гіперметропія вище + 4,0 діоптрій.
Методи корекції:
- окулярна корекція;
- корекція контактними лінзами (жорсткими, м’якими, парагоновськими-нічними);
- рефракційна лазерна корекція (LASEK, LASIK);
- імплантація мультифокальної лінзи ReSTORE.
Окулярну корекцію можливо призначати вже з раннього дитячого віку. Корекція контактними лінзами потребує догляду за ними, тому передусім звертається увага на свідомість та зрілість дитини.
Рефракційна хірургія – лазерна корекція далекозорості – проводиться при досягненні 18 років, бажанні пацієнта та відсутності протипоказів.
При віковій пресбіопії можлива заміна природного щільного кришталика на мультифокальну штучну лінзу ReSTORE. Цей вид корекції має перевагу при склеротичних змінах або початковому помутнінні кришталика.