Короткозорість (міопія) – захворювання, при якому людина погано розрізняє предмети, розташовані на далекій відстані. При розгляді предметів поблизу (читанні, роботі на близьких відстанях) людина проблем не відчуває, а віддалені предмети втрачають чіткість.
Короткозорість – одне з найпоширеніших очних захворювань в світі. В Україні на міопію в тій чи іншій мірі страждають близько 15 мільйонів чоловік.
Симптоми короткозорості:
Крім характерного зниження гостроти зору на прогресування захворювання можуть вказувати наступні симптоми:
- головні болі;
- сухість і різі в очах;
- відчуття метушні перед очима;
- порушення сутінкового зору, так звана «куряча сліпота»;
- підвищена сльозоточивість.
Чому розвивається короткозорість?
Короткозорість виникає через невідповідність сили оптичної системи ока і його довжини.
- Неправильна (подовжена) форма очного яблука. У нормі довжина переднезадньої осі очного яблука у дорослої людини – 24 мм. При короткозорості вона може досягати 30 мм.
Занадто сильне переломлення світлових променів оптичною системою ока – рогівкою або кришталиком. - Слабкість м’яза акомодації, що утримує кришталик. Кришталик, еластичний і гнучкий, з допомогою цієї м’язи згинається і наводить фокус, завдяки чому ми бачимо чітко як поблизу, так і далеко – це так званий процес акомодації. Перенапруження м’яза акомодації призводить до того, що зір вдалину погіршується.
- До розвитку міопії (часто це проявляється в шкільному віці) призводить тривала робота на близькій відстані: надмірне захоплення комп’ютерами та іншими гаджетами, неправильне освітлення, читання в транспорті і так далі.
(Особливу увагу слід приділити дітям – адже дитина часто не може чітко окреслити проблему, відчуває дискомфорт, дратується, вередує. Якщо малюк часто тре очі руками, мружиться, коли треба розглянути предмети, що знаходяться на відстані, намагається піднести книгу або зошит ближче до очей, – варто негайно відвідати офтальмолога)!
Чим небезпечна короткозорість?
Крім поганого зору в світлий час доби у короткозорих людей порушується сутінковий зір: у вечірній час їм особливо важко орієнтуватися на вулиці, керувати автомобілем. При постійній напрузі очей у людини виникають головні болі, она швидко стомлюється. Найнебезпечніше стан, – відшарування сітківки, що загрожує безповоротною втратою зору.
Види короткозорості:
- вроджена
Зустрічається рідко – в 2% випадків, дитина народжується з уже збільшеним в розмірі щодо норми очним яблуком. У переважній більшості випадків міопія проявляється в шкільному віці. - спадкова
У спадщину передаються дефекти в синтезі білка сполучної тканини (колагену), необхідного для будови оболонки ока склери. Ослаблення тканини склери призводить до збільшення розміру очного яблука а, як наслідок, – до розвитку короткозорості. Якщо обоє батьків короткозорі, ризик розвитку у дитини міопії складає 80%, якщо один – 40%. - прогресуюча
Якщо зір погіршується більш ніж на одну діоптрію в рік, це – прогресуюча короткозорість, яка потребує особливої уваги і лікування. Міопія найбільш інтенсивно прогресує у дітей в шкільні роки, коли зорові навантаження особливо великі.
Що робити при короткозорості?
Завдання будь-якої корекції короткозорості – послабити силу заломлюючого апарату так, щоб зображення припало на центральну область сітківки. На сьогоднішній день існує більше 20 способів корекції короткозорості. Найпоширеніший (і найдавніший) – окуляри. В останні десятиліття популярність завойовують контактні лінзи. Однак ці способи дають можливість добре бачити лише на час.
Плюси і мінуси окулярів і контактних лінз:
Окуляри +
- Забезпечують хороший зір під час носіння.
- Не стикаються безпосередньо з очима, а значить, не провокують виникнення захворювань.
- Найбільш доступний засіб корекції, та не вимагають постійного ретельного догляду.
Контактні лінзи +
- Забезпечують хороший зір під час носіння.
- Розмір і форма предметів не спотворюються.
- Не впливають на зовнішність.
- Не запотівають та не обмежують бічний зір, фізичну активність.
Окуляри –
- Спотворюють бічне зображення.
- Запотівають, обмежують фізичну активність.
- Псують зовнішність.
- Можуть загубитися в самий невідповідний момент, розбитися.
- Потрібно постійно носити з собою.
Контактні лінзи –
- Стикаються безпосередньо з рогівкою ока, тому можуть спровокувати розвиток її захворювань, поява мікротравм.
- Обмежують харчування рогівки киснем.
- У віддаленому періоді можуть привести до патологічних змін рогівки.
- Не замінюють окуляри повністю.
- Лінзи планової заміни вимагають ретельного догляду.
- Вимагають істотних фінансових витрат.